Güneş enerjisinin gece de kullanılmasını sağlayan yöntem!

Tarih: 19/01/2014

Gündüz elde edilen güneş enerjisinin gece de kullanılmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirildi. ABD’deki North Carolina Üniversitesi’nde görev alan Tom Meyer ve ekibindeki bilim adamları, gündüz elde edilen güneş enerjisinin gece de kullanılmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirdiler.

Tom Meyer ve ekibinin North Carolina Üniversitesi’nin resmi sitesi üzerinden yayınladıkları basın açıklamasında, geliştirilen yeni yöntemle ilgili bilgiler yer alıyor. Bu bilgilere göre, geliştirilen bu yöntemle güneş enerjisi elektrik yerine hidrojen yakıtına dönüştürülüyor. Bu dönüşümü sağlamak için geliştirilen DSPEC pili, güneş enerjisini topladıktan sonra bu enerjiyi kullanarak su moleküllerini bileşenlerine ayırıyor. Bu işlemin sonucunda ortaya çıkan hidrojen ve oksijen yakalanıyor ve depolanıyor. Bu sayede elde edilen hidrojen yakıtının yanı sıra elde edilen oksijen de doğaya geri salınıyor.

Geliştirilen bu yöntemle güneş enerjisinin en büyük handikapı olan enerjinin uzun süreli olarak korunamıyor olması sorunu önemli ölçüde çözüme kavuşturulacak ve Güneş enerjisi daha güvenilir ve istikrarlı bir enerji kaynağı haline gelecek.
 

Kaynak:enerjigazetesi.com

Ολοκληρωμένες λύσεις στη μελέτη, αδειοδότηση, κατασκευή και συντήρηση Φωτοβολταϊκών σταθμών παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, ή και αποθήκευσης ενέργειας, Υβριδικών συστημάτων ΑΠΕ, και Εξοικονόμησης Ενέργειας Κτιρίων.

Επικοινωνία

Τοποθεσία

© 2022 Mε επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματος