Πρόσφατα

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021 - 2022

Επικοινωνήστε μαζί μας για το Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021 – 2022 για να ετοιμάσουμε την αίτηση σας.

Isı Pompalarının Enerji Verimliliğindeki Yeri

Tarih: 19/11/2013

Isı pompası, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibine dayanan ve elektrikle beslenen bir sistemdir. Gerekli şartlar sağlandığında yüksek miktarlarda enerji düşük maliyetlerle kullanımını sağlarlar. Çoğu insanımız için ısı pompası yeni yeni bilinen bir sistemdir. Hâlbuki işyerlerimiz de evlerimizde ısı pompası ile aynı mantıkta çalışan buzdolabı ve klima gibi cihazlar vardır. Söz konusu cihazların çalışma mantığı ısıyı taşıma prensibine dayandığından bu cihazlar, “ısı pompası” başlığı altında toplanabilirler.

Isı pompasının yakın bir gelecekte ülkemizde de yaygınlaşması kaçınılmaz bir sonuçtur. Toprak – su kaynaklı ısı pompası teknolojisi yeryüzünün belirli bir derinliğinde sıcaklığın yıl içinde sabit kalması gerçeğine dayanır. Belirlenen derinlikte toprak tabakası kışın havadan daha sıcak, yazın ise daha soğuktur.
 
Toprak – su kaynaklı ısı pompaları kışın yeryüzünün altında veya yer altı sularında depolanmış ısıyı binaya, yazın bina içindeki ısıyı yeraltına taşıyarak doğanın bize verdiği bu temiz enerji kaynağını kullanırlar. Kısaca toprak ve suyun altı bizim için vazgeçilemez bir enerji kaynağıdır. Toprak – su kaynaklı ısı pompaları günümüzde ısıtma – soğutma ve sıcak su elde edilmesinde kullanılmaktadırlar. Bu ihtiyaçların tümüne ısı pompaları tek bir sistem ile cevap verebildikleri için de tercih sebebi olmuşlardır. Hele de bütün coğrafi şartları içinde barındıran ülkemiz adına vazgeçilmez bir teknolojidir.
Ülkemizi enerji verimliği bakımından ve dışa olan bağımlılığı azaltma isteğinden dolayı ülkemiz için vazgeçilemez bir durumdur. Bu durumu yani doğanın bize hediyesi olan bu temiz enerji kaynağını kullanıp ülkemizi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Her geçen gün enerji ihtiyacımız artmakta buna parelel olarak dış bağımlılığız arttırmaktadır. Isı pompası teknolojisinin bizim için önemi anlatılmaz safhada yüksek. Temiz bir dünya için geleceğimiz için bu tür temiz enerji kaynaklarını tam anlamıyla kullanıp ülkemizin dünya standartlarında yerini alması için çalışmalıyız.
 
 
Kaynak: enerjigazetesi.com